Suşehri
Suşehri Kent Rehberi

Kılıçkaya Barajı Tehlike Altında!

 Kılıçkaya Barajı ve İçerisinde Yaşayan Canlılar, Tarım Alanları Tehlike Altında

Şebinkarahisar’da Bakır Altın ve Demir madeni atıklarının döküldüğü Çağlayan köyü ve Yedikardeş bölgesindeki atık cevheri havuzu bu sabah patladı. Cevher atıklarının siyanürle karışım olduğu bölge halkı tarafından belirtilmekte olup, atıkların Kılıçkaya baraj gölü ve balık çiflikleri’nin olduğu bölgeye akarak bir çevre felaketine neden olacağı bilgisine ulaşıldı. Özellikle Kılıçkaya Barajı ve içerisinde yaşayan canlılar ve çevredeki tarımsal alanlar tehlike altında bu konuda yetkililerden bilgilendirme bekleniyor.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE
Şebinkarahisar Yedikardeş köyü Derneği, Cevher atıkları havuzunun patlaması neticesinde kamuoyuna açıklama yaptı
Konu ile ilgili yapılan açıklamada;” Memleketimiz ,Giresun İli, Şebinkarahisar İlçesi, Yedikardeş Köyümüzün hemen yakınında ve doğa harikası Çağlayan Şelalesinin hemen altında bulunan Nesko Madencilik AŞ ye ait , maden işlemede kullanılan siyanürle oluşan zehirli atıkların depolandığı flatasyon tesislerinde dün gece , zehirli atıkların depolandığı havuzların tamamı patlamış ve depolanan tüm zehirli atıklar , tesisin hemen altında bulunan dereye kontrolsüz bir şekilde sel oluşturarak akmıştır.
Bu atıkların tamamı derenin devamında bulunan Kılıçkaya Barajımıza karışmış durumdadır. Bu konuda geçmişten bugüne kadar yöre halkı , sivil toplum kuruluşları ve tüm çevre bilincine sahip olan duyarlı insanlarımız tarafından yapılan sözlü ve yazılı uyarılar, tüm yazılı başvuruların dikkate alınmaması sonucu bu çevre felaketine sebebiyet verilmiştir. Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine riayet etmeden yapılan kontrolsüz madencilik ve kontrolsüz cevher işleme ve kontrolsüz , bilinçsiz depolama sonucu bu felaketin geleceği açıkça ortada olduğu halde görevli , yetkili ve sorumlular gereğini yapmadıkları için bölgedeki tüm flora, fauna zarar görmüş ve topraklarımız, bitki örtümüz ve sularımız zehirlenmiştir. Bu elim ve kabul edilemez sonuca sebebiyet verenleri kamu oyu önünde hesap vermeye davet ediyor ve haklarında gerekli yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Sadece ilçemizdeki madenlerin işlenmesinden oluşan atıkların değil, Giresun’un diğer ilçelerindeki madenlerin atıklarının da taşınarak depolandığı bu tesislerin patlamaya hazır bir bomca haline geldiği açıkça ortadayken biyük bir hısrla ve vahşice yapılan bu depolamaya göz yumanlar bölgede bu felaketten etkilenen tüm canlıların vebalini taşıyacaklardır. Yapılan hukuka aykırı ve suç teşkil eden eylemler sonucu doğan çevre felaketi nedeniyle buna sebebiyet verenleri kınıyor ve bir sivil toplum kuruluşu olarak geçmişte sorumluluklarını yerine getirmeyenleri göreve davet ediyoruz. Saygılarımızla.
ŞEBİNKARAHİSAR YEDİKARDEŞ KÖYÜ DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU ADINA SERKAN ÇİFTÇİ

Ayrıntılar Gelecek

www.susehri.com.tr

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku